Drukowalne (i nie tylko) materiały do pobrania.
Jak drukować?
Większość tych materiałów drukujemy jako dwie strony na jednej stronie i dodatkowo dwustronnie.
Dłuższe ściągi marmez drukuje jako broszurę (booklet), czyli też dwie strony na kartce (+dwustronnie) z takim układem, że składa się je jak zeszyt. Jeżeli oprogramowanie drukarki nie ma takiej funkcji to zawsze można skorzystać z darmowego (do użytku prywatnego) programu FinePrint, który pośredniczy między edytorem tekstu a drukarką i umożliwia nam drukowanie takich broszur. Minusem wersji darmowej jest napis w stopce z nazwą programu – mało to przeszkadza, a zawsze można obciąć nie tracąc treści.
Ogólne
- Ściaga z rodzajami kamieni (PDF) – zawiera tylko zdjęcia rodzajów kamieni (wersja Mike’a)
- sciaga-kamienie-zielone-marmeza-v1.pdf – j.w. (w ODT) (wersja marmeza) (nowość)
- tabelka do zapisywania punktów – wzorowana na tabelce z The Great Book of Mahjong. History, lore nad play. Jelte Rep. 2007.
Mahjong chiński tradycyjny
- ściąga dla początkujących wersja (PDF), (ODT) – zawiera zdjęcia kamieni z zielonego zestawu, skrót przebiegu gry na zasadach chińskich tradycyjnych, punktację i układy specjalne. Łącznie 8 stron idealnie nadających się do wydruku jako broszura (dwie strony na jednej stronie wydruku – składane jak zeszyt). [wersja marmeza nr 6 – 25.o3.2013 poprawione błędy]
- układy specjalne przygotowane przez Justynę – w załączniku do tego wpisu
- mała ściąga dla zaawansowanych – wersja Mike’a
- arkusz do rozliczeń chińskiego mahjonga – opis
- M-Kalk – Aplikacja na Androida do rozliczeń przygotowana przez Highflyer’a – opis na forum. (nowość XI 2014)
Mahjong chiński turniejowy (MCR)
- zestawienie układów (Fan) – tabelka z ponumerowanymi punktowanymi układami (Fan) wraz z krótkim ich opisem. (Wskazówka: by ściąga była poręczna, należy ją wydrukować po 2 strony na arkusz, drukowanie dwustronne – mieści się wtedy na jednej kartce A4).
Riichi
- mała ściąga do Riichi – wersja Mike’a. Uwaga! – ściąga zakłada znajomość podstawowych zasad i stanowi jedynie przypomnienie niektórych reguł w czasie gry. Zawiera uproszczoną tabelkę z Yaku (źródło: KGJ), tabelki z punktacją (źródło: EMA), zwielokrotnione Yakumany (źródło: ? /Kainti/), tabelka z punktami (źródło: Wikipedia), krótkie przypomnienie niektórych zasad. (Wskazówka: by ściąga była poręczna, należy ją wydrukować po 2 strony na arkusz, drukowanie dwustronne – mieści się wtedy na jednej kartce A4).
- zestawienie yaku i tabelki z punktami – ściąga zawiera zestawienie Yaku, opcjonalnie używane zwielokrotnione Yakumany, zestawienie małych punktów i tabele z punktami, w których ujęto także limity (wzorowane na tabeli Dominika Kolendy – PLM). Jest to skrótowe zestawienie, zakładające znajomość podstawowych zasad i terminów używanych w grze. (Wskazówka: by ściąga była poręczna, należy ją wydrukować po 2 strony na arkusz, drukowanie dwustronne – mieści się wtedy na jednej kartce A4).
- tabelka do zapisywania punktów – wzorowana na tabelce z The Great Book of Mahjong. History, lore nad play. Jelte Rep. 2007.
Mahjong Zung Jung – Droga Środka (nowość)
- Tutaj – komentarz do plików znajduje się na dole tego wpisu.
Mahjong Tajwańki
- mała ściąga dla zaawansowanych – punktacje (dwa różne schematy), ściąga z innymi aspektami gry (wersja Mike’a) – wersja beta 😉
Mahjong Hongkong
- mała ściąga dla zaawansowanych – wersja Mike’a
Inne miejsca ze ściągami do mahjonga
- mahjong.waw.pl/index.php/pliki
- pliki.marmez.net/?dir=mahjong – większość plików powtarza się z powyższymi, ale nie wszystkie.
W przygotowaniu:
- na razie nic więcej 😉
Baner:
Dodałem linka do aplikacji na Androida M-Kalk służącej do rozliczeń w mahjongu chińskim tradycyjnym. Dziękuję Highflyerowi 🙂