Mahjong japoński

Wiele różnych rzeczy, które Japończycy dostali w swoje ręce, rozbudowali oni lub udoskonalili. Nie inaczej rzecz się ma z Mahjongiem. Niektóre elementy z niego zniknęły (np. część kamieni bonusowych, rozliczenia między wszystkimi graczami), inne się pojawiły (Czerwone Piątki, wyznacznik Dora, deklaracja Riichi – to tylko niektóre), lecz gra nie stała się przez to łatwiejsza – została tak zmodyfikowana, że wymaga większej uwagi i szerszego planowania.

Japońska odmiana Mahjonga jest grą szybką. System punktacji jest uproszczony, więc przerwy między rundami są krótsze. Tylko zwycięzca otrzymuje punkty, a pozostali gracze nie rozliczają się między sobą. Nie ma także wielu skomplikowanych układów specjalnych. Jednak coś za coś – podczas rozgrywki trzeba wypracować swoją strategię, by nie umożliwiać innym wygrywania, ale też dość szybko doprowadzić do swojego zwycięstwa. Tutaj nawet gracz kiepską ręka na początku rozdania ma szansę wygrać.

Postaramy się tu opisać dwie wersje odmiany japońskiej: klasyczną (bardziej jako ciekawostkę) i chyba najbardziej popularną – Riichi.

Podstrony:

« Poprzednia – Hongkong

Dalej – Japoński Tradycyjny »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *