Przewinienia i kary

Gracz, który łamie zasady czy ustalenia może być ukarany ostrzeżeniem, karą punktową, brakiem możliwości zgłoszenia wygranej w danej rozgrywce lub nawet zakazem uczestnictwa w zawodach.

Za mniejsze przewinienia lub za pierwsze przewinienie, gracz nieprzestrzegający zasad czy przeszkadzający innym może otrzymać ostrzeżenie od sędziego.

Spóźnienia

Za spóźnienie gracz jest karany 10 punktami (odliczanymi od ostatecznej/końcowej punktacji) za każde 10 minut spóźnienia. W zależności od wykroczenia gracz może być ukarany utratą 5, 10, 20, 30, 40, 50, czy 60 punktów (odliczanymi od ostatecznej/końcowej punktacji). Punkty te nie są dodawane innym graczom. Można także zastosować karę niemożności zadeklarowania zwycięstwa w danej rozgrywce.

Błędna deklaracja

Gdy gracz źle zamelduje Chow, Punga, Konga, czy niewłaściwie przeprowadzi deklarację kamienia bonusowego, jest karany niemożliwością zgłoszenia wygranej w danej rozgrywce (martwa ręka). Nie wolno także zgłosić układu (Pung, Chow, Kong) a potem rozmyślić się i nie wziąć kamienia ze zrzutki. W takim przypadku za pierwszym razem stosowane jest upomnienie, za drugim kara 5 punktów, za trzecim 10 punktów, za czwartym 20 punktów, itd.

Dotknięcie muru

Dotknięcie muru przed tym, jak poprzedni gracz nie wyrzucił jeszcze kamienia, jest przewinieniem. W takim przypadku za pierwszym razem stosowane jest upomnienie, za drugim kara 5 punktów, za trzecim 10 punktów, za czwartym 20 punktów, itd. Gdy kamień nie został odkryty, należy go odłożyć na swoje miejsce. Gdy został ujawniony, gracz nie może zgłosić wygranej przez resztę rundy, ale pozostaje w grze.

Późna deklaracja

Meldowanie Punga po upływie 3 sekund jest przewinieniem. W takim przypadku za pierwszym razem stosowane jest upomnienie, za drugim kara 5 punktów, za trzecim 10 punktów, za czwartym 20 punktów, itd.

Błędna wygrana

Gdy gracz zgłosi wygraną, a jego ręka jest warta mniej niż wymagane 8 punktów, „płaci” po 10 punktów każdemu graczowi i nie może zgłosić wygranej podczas danej rozgrywki.

Gdy gracz zgłosi wygraną na błędnym kamieniu, „płaci” po 20 punktów każdemu graczowi i nie może zgłosić wygranej podczas danej rozgrywki.

Ujawnienie kamieni

Kamienie błędnie ujawnione w czasie gry muszą być wyrzucone podczas następnego ruchu gracza.

Jeśli gracz ujawni wszystkie swoje kamienie po tym, jak inny gracz zgłosi wygraną, jest to przewinienie. Gdy wygrana będzie prawidłowa, gracz ujawniający kamienie dostaje ostrzeżenie. Gdy będzie nieprawidłowa, gracz jest karany brakiem możliwości zgłoszenia wygranej podczas danej rozgrywki. Musi także wyrzucać kamienie, które ujawnił, do momentu zamiany wszystkich na wzięte z muru. Gdy sędzia uzna, że w tym czasie gracz popełnił wykroczenie (nie wyrzucał ujawnionych kamieni), gracz jest karany „zapłatą” 30 punktów każdemu z pozostałych graczy.

Błędna liczba kamieni w ręce

Gracz mający w ręku niewłaściwą liczbę kamieni nie może zgłosić wygranej w danej rozgrywce.

„Pomoc”

Gracz przekazujący wskazówki czy informacje (prawdziwe lub nie) innemu graczowi w jakikolwiek sposób popełnia wykroczenie i jest karany brakiem możliwości zgłoszenia wygranej w danym rozdaniu.

8. Wrong Tile Count
If a player has more than 13 or fewer than 13 tiles between turns, he or she may not declare „hu”
during that hand. The player may continue to pick, discard, and claim tiles, but cannot win that
hand.
9. Passing information
The player who tips another player, or transfers information (true or false) by explanation, hint,
expression, or other overt behavior, commits a severe foul. No matter whether the recipient of the
information benefits or not, the information giver forfeits the right to win the current hand.
10. Severe disturbance to the competition
For an obvious disturbance violation, the player who persists in disobeying the umpire’s demands
will be disqualified from the competition, and subject to open criticism.
« Poprzednia – Punktacja

Dalej – Hongkong Mahjong »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.