Od czego zacząć grę w mahjonga?

wieża

Początki bywają trudne…

Jeżeli czytasz ten tekst to najprawdopodobniej nie masz obok siebie znajomego, który „na żywo” mógłby Cię nauczyć grać w mahjonga. Nauka „na żywo” jest nauką najlepszą, najprostszą i najprzyjemniejszą. Nie znaczy to oczywiście, że nie można nauczyć się mahjonga samemu, w domu, korzystając z informacji zawartych w internecie. Da się, a my jesteśmy tego przykładem. Poniżej zamieszczamy kilka rad na początek przygody z mahjongiem.

Od czego zacząć?

Na pewno dobrym pomysłem będzie poznanie (choćby pobieżne) kamieni używanych do gry. Na początek do gry wystarczą kamienie podstawowe – 136 kamieni.

Po jednym z podstawowych kamieni. Komplet zawiera cztery takie zestawy, tzn. każdy kamień występuje w 4 identycznych kopiach. Od góry, od lewej – wierszami: znaki 1-9, kółka 1-9, bambusy 1-9, wiatry: wschód, południe, zachód północ, smoki: zielony, czerwony, biały. 

Wszystkie możliwe kamienie są opisane na stronie ’Sprzęt’. Jeżeli nie wiesz do jakiej odmiany jest przeznaczony twój zestaw, możesz się tego dowiedzieć z artykułu Rodzaje zestawów mahjonga.

Nie powinno też zaszkodzić obejrzenie kilku filmików z przykładowymi rozgrywkami. Oglądając je, nie musisz jeszcze rozumieć wszystkich zasad, jednak dużo da zobaczenie, jak przebiega taka gra. Ułatwi to bardzo późniejsze zrozumienie zasad spisanych na naszej czy innej stronie.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=tOZz4ukGjmY]

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=tSde3WBV-eY]

Więcej filmów przygotowanych przez nas na naszym kanale na YouTube.

Od jakich reguł zacząć naukę?

My zaczęliśmy od odmiany chińskiej tradycyjnej. Jednak ostatnio, ucząc grać, zaczynamy grę na zasadach Hongkong. Rozgrywka na obu tych zasadach jest taka sama, za to liczenie punktów o wiele prostsze w odmianie Hongkong. Aby zacząć grać na tych zasadach nie trzeba uczyć się tyle teorii, jak przy innych (takich jak Riichi czy chińskie turniejowe).

Jeżeli do nauki mahjonga korzystasz tylko z naszej strony, to warto wiedzieć, że najdokładniej mamy opisaną grę (rozgrywkę) na regułach chińskich tradycyjnych, każde kolejne reguły opisane są bardziej skrótowo, po prostu zakładaliśmy przy nich ogólną znajomość mechaniki gry.

Na żywo – wskazówki

Na początku radzimy grać bez kamieni bonusowych (dodatkowych), tzn. grać tylko kółkami, bambusami, znakami, czterema wiatrami i  trzema smokami (w sumie 136 kamieni). Pozwoli to zaoszczędzić zastanawiania się nad tym, co się robi z kamieniami bonusowymi 😉

Dobrze jest wydrukować sobie którąś ze „ściąg z kamieniami„, bo mimo wszystko trudno zapamiętać od razu „wartości” niektórych znaków/kamieni.

W pierwszych rozdaniach warto odpuścić sobie liczenie punktów. Samo złożenie mahjonga jest wystarczającym wyznacznikiem wygranego.

Wiele z elementów rozgrywki, które są spisane w zasadach, są moim zdaniem, na początku nauki kompletnie zbędne. Na przykład poniższe.

  • Można się nie przejmować, czy zbudowany mur ma idealną długość każdej ściany.
  • Wybór przerywającego i miejsca przerwania muru (przed rozdaniem kamienie) też można sobie odpuścić i po prostu rozdać kolejno każdemu z graczy kamienie do jego ręki w jakikolwiek najprostszy sposób wybrać/wylosować kto jest Wschodem (kto zaczyna).
  • Równie mało ważne jest skąd dobieramy dodatkowy kamień (za stworzenie Czwórki – Konga, czy za kamień bonusowy (kwiat, pora roku), na początku wystarczy je dobierać z tej samej strony muru, z której normalnie bierzemy kamienie, a przynajmniej nie robić problemów, gdy się ktoś pomyli.

Jeżeli jeszcze nie czytałeś ani razu zasad gry, to powyższe rady nic Ci nie powiedzą. Jednak, gdy już zaczniesz czytać zasady, to warto pamiętać, by nie przywiązywać za dużej wagi do przygotowania do gry. Najważniejsza jest rozgrywka, czyli co bierzemy, co wyrzucamy, co możemy przejąć od kogoś innego, no i w końcu – do czego dążymy zbierając kamienie. 🙂


Na komputerze

Jeżeli chcesz się prosto nauczyć grać na komputerze, to na początek można polecić program xmj, gra w nim opiera się na zasadach chińskich tradycyjnych, liczenie punktów jest automatyczne, program nie pozwala popełniać błędów (tzn. np. zgłaszania błędnych deklaracji). Z drugiej strony, program też nie podpowiada, co mamy robić. Ma to oczywiście plusy i minusy. Nie będzie grał za nas, ale też nie pozbawi nas zabawy grania samodzielnego i samodzielnej nauki.

Użytkowanie i instalację programu opisaliśmy w trzech częściach: część 1. – instalacja i rozgrywkaczęść 2. – opcjeczęść 3. – układy specjalne.

Pytania i wątpliwości

Jeżeli masz jakieś pytania, czegoś nie rozumiesz, to zachęcamy do pytań w komentarzach, najlepiej pod stronami, których problem dotyczy. Jeżeli nie chcesz pytać w komentarzu, albo nie wiesz, do czego komentarz napisać, to można do nas napisać na ogólny email: mahjong4four@gmail.com i na pewno na pytanie odpowiemy – a może z czasem zrobimy dział „Najczęściej zadawane pytania” 😉

Warto też pytać na  Polskim Forum Mahjonga, które powstało pod koniec 2011 roku 😉

Twoje pytania nie tylko pomogą Tobie rozwiązać problem, ale również i nam pomogą jaśniej opisać problematyczne zagadnienia, co pomoże innym.

  1. Dzień dobry. Cieszę się, że trafiłam na stronę i proszę o pomoc. Mam na komputerze klasycznego Mahjonga z ładną muzyką czysty relax. Chciałam nieco odmienności i ściągnęłam Mahjonga Deluxe Free@ Astral Planes – wszystko mi się podoba – grafika, przestrzenność, muzyka ale nie wiem jak się gra ?. Aktualnie przyglądam się i podziwiam poruszając kostką za pomocą myszy. Co dalej nie wiem. Nie mam doświadczenia w grach komputerowych, za to duże życiowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *