Japan Fest 4 – wrażenia…

W dniach 14-15 października 2011  odbyła się kolejna odsłona festiwalu kultury japońskiej Japan Fest.

Jako Mahjong.info.pl i Szczeciński Klub Go Porfirion mieliśmy przyjemność poprowadzić w sobotę (15.10) warsztaty gier Mahjong i Go. Wielu zna Mahjonga z anime czy mangi, albo częściej z „komputerowych układanek”. Staraliśmy się więc w przykładowych rozgrywkach przybliżyć zasady tego właściwego Mahjonga. Natomiast dla tych, którzy dopiero poznali zasady Go, oprócz warsztatów, odbył się także turniej AtariGo. Przestrzeń dzieliliśmy także z warsztatami gry Shogi, które poprowadził Adrian Wołoszyn.

Sporo osób przechodziło i zaglądało nam przez ramię, a część z nich zdecydowała się usiąść i poświęcić trochę czasu na poznanie zasad Mahjonga. Wyjaśnienie reguł tej gry, zwłaszcza jej odmiany japońskiej (Riichi), stanowi nie lada wyzwanie, zarówno dla tłumaczącego je, jak i dla próbujących zrozumieć 🙂 Szkoda tylko, że ograniczona liczba nas – tłumaczących zasady nie pozwoliła na „uruchomienie” jeszcze przynajmniej 1-2 stołów. Forma warsztatów różniła się od tej z zeszłego roku. Teraz mieliśmy do dyspozycji kilka stołów, więcej przestrzeni oraz więcej czasu. Cieszymy się, jeżeli wzbudziliśmy zainteresowanie tą grą, i mamy nadzieję na pozyskanie kolejnych graczy 🙂

Zainteresowanie Go przejawiało wiele osób, szczególnie dzieci i młodzież. Część z nich, po uczestnictwie w innych atrakcjach, wróciła i wzięła udział w turnieju AtariGo. Do zawodów stanęło 10 osób. Poziom zawodników był bardzo wyrównany, co było widać po wynikach. Najlepsi gracze otrzymali nagrody ufundowane przez Organizatora Japan Fest.

Jacek Borysiak - zwycięzca turnieju Atari Go dla początkujących

Dziękujemy wszystkim za życzliwość, pomoc w prowadzeniu oraz uczestnictwo w warsztatach i turnieju. Szczególnie pragniemy podziękować:

  • Piotrowi Krykowi ze Stowarzyszenia ENSO (organizatora Japan Fest) – za świetny kontakt, bardzo dobrą organizację Japan Festu i za nagrody w turnieju AtariGo.
  • Yako, Sebastianowi i Wojtkowi – za nauczanie Go i Mahjonga i ogólną pomoc .

Zachęcamy do dalszego rozgryzania tych ciekawych gier 🙂

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z imprezy – galeria Japan Fest 2011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.