Sposoby układania muru

Przedstawiamy kolejny szczegół, który dodaje „tego czegoś” do gry – układanie muru.

Zamiast liczyć kamienie w na swojej ścianie, można (przy odrobinie wprawy) zastosować metody, które podają różne odmiany, najczęściej japońskie.

W każdej ręce układamy rządek trzech kamieni. Jeszcze raz robimy to samo, układając kamienie nieco wyżej. Za trzecim razem układamy w jednej ręce 3, a w drugiej 2 kamienie. Następnie zaczynamy łączyć w jeden rząd rozpoczynając od tego „nierównego”. Łączymy w jeden rząd „dwójkę” z „trójką”. Potem od dwóch stron dołączamy dwie „trójki”, i na koniec, kolejne dwie „trójki”. Zsuwamy kamienie razem równo w jedną ścianę i łapiąc mocno (nie za mocno, bo się rozleci) za dwa końce, (możemy pomóc pozostałymi palcami przytrzymując nieco także kamienie bliżej środka ściany) przysuwamy nieco do siebie. I tak mamy odliczony dolną warstwę naszej ściany. Ułożenie kolejnej warstwy nie stanowi problemu, bo mamy już ustaloną właściwą jej długość 🙂 Po złożeniu kolejnej warstwy, bierzemy ją w całości 🙂 i stawiamy na poprzedniej.

Powyższy opis brzmi strasznie skomplikowanie… A jak to wygląda w praktyce?[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=3ax07TO7FaA]

Na swoim filmiku Szymon pokazuje także, jak szybko – bez liczenia – sprawdzić liczbę kamieni w ręce. Zobaczymy także, w jaki sposób odsłaniać wskaźnik Dora.

Polecamy 🙂

Nie zalecamy uczenia się powyższych na czerwonym polskim zestawie 🙂 Najlepiej próbować tego na prostych kamieniach, a nie krzywych :>

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=qeUsreFqKZY]

A oto inny sposób (znaleziony w  The Great Book of Mahjong), podobny do poprzedniego.

Każda ręka bierze po trzy pary kamieni (kamienie jeden na drugim) – i łączymy je w rząd. Jeszcze raz, bierzemy po trzy pary kamieni, i dodajemy od lewej i od prawej strony. I jeszcze raz bierzemy kamienie, z tym że teraz w jedną rękę trzy pary kamieni, a drugą dwie pary kamieni. I dołączamy z lewej i prawej strony do pozostałych. I już mamy gotową naszą ścianę 🙂 Wygląda to mniej więcej tak:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=o8QVl29wQ2s]

Powodzenia 🙂

1 komentarz do “Sposoby układania muru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.