Przygotowanie do gry

Do gry w odmianę tajwańską będzie potrzebny standardowy (chiński) zestaw do Mahjonga chińskiego, czyli 144 kamienie: kamienie podstawowe i 8 kamieni bonusowych (4 Kwiaty i 4 Pory Roku).

Zasady

Przed przystąpieniem do gry, należy (jak to zwykle przy mahjongu bywa) ustalić, według jakich konkretnych zasad się gra, jaką stosuje się punktację i czy obowiązują jakieś obostrzenia reguł, np. minimalna liczba Tai (czyli punktów, Fan, podwojeń) potrzebna do zgłoszenia wygranej.

Losowanie miejsc

Najprostszą metodą ustalenia miejsc graczy jest wyciągnięcie z zestawu 4 kamieni Wiatrów, obrócenie ich znakami do dołu i wyciągnięcie przez każdego gracza po jednym kamieniu. Następnie gracze zajmują miejsca przypisane poszczególnym Wiatrom.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować bardziej skomplikowane metody, opisane przy innych odmianach.

Mieszanie kamieni i budowa muru

Obraca się wszystkie kamienie znakami do dołu i dokładnie miesza. Następnie każdy z graczy buduje przed sobą mur, długi na 18 par kamieni, po 2 kamienie ustawione na sobie. Łączy się ze sobą ściany zbudowane przez graczy tak, by tworzyły kwadrat.

Wybór Przerywającego

Wschód rzuca trzema kośćmi. Odlicza sumę wyrzuconych oczek, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rozpoczynając od siebie. Gracz, na którym zakończono liczenie, zostaje Przerywającym.

Przerywający rzuca trzema kośćmi. Odlicza sumę wyrzuconych oczek, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, rozpoczynając od siebie. Ściana gracza, na którym zakończono liczenie, zostanie przerwana. Odlicza się liczbę wyrzuconych oczek na wylosowanej ścianie, od prawej strony i przerywa się Mur.

Martwy mur

Na prawo od przerwania 16 kamieni to Martwy Mur. Dobiera się z niego dodatkowe kamienie za zgłoszone kongi czy zadeklarowane kamienie bonusowe. Można na prawo od przerwania ustawić na Martwym Murze dwa tzw. Luźne Kamienie, by było widać, w którym miejscu był pierwotnie przerwany mur. Martwy mur jest uzupełniany kamieniami z bliższego mu końca Żywego Muru.
Innym oznaczeniem Martwego Muru może być położenie na nim kości, zamiast dwóch kamieni.

Kostka oznaczająca Martwy Mur (lub koniec Żywego Muru)

Luźne kamienie na Martym Murze

Luźne kamienie na Martwym Murze

Rozdanie kamieni

Przerywający bierze dwie kolejne pary kamieni po przerwaniu. Potem kolejne dwie pary bierze następny gracz, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara; kolejność graczy: E-S-W-N-itd. Gracze biorą po 2 pary kamieni do momentu, gdy każdy będzie miał w ręku po 16 kamieni.

Deklaracja bonusowych

Gdy każdy ma już w ręce po 16 kamieni, gracze sprawdzają czy mają wśród nich jakieś kamienie bonusowe. Poczynając od Przerywającego, gracze wykładają kamienie bonusowe i dobierają za nie kamienie dodatkowe.

Dobranie 17. kamienia i pierwsza zrzutka

Gdy wszystkie Kamienie Bonusowe graczy zostaną zadeklarowane, Przerywający bierze z muru 17. kamień i decyduje, który z jego kamieni jest mu najmniej potrzebny i wykonuje pierwszą zrzutkę. Tutaj zaczyna się rozgrywka.

« Poprzednia – Mahjong Tajwański Dalej – Rozgrywka »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *