Ciekawostki w update 4winds mahjong :)

Jakiś czas temu opisywaliśmy programy do gry w mahjonga, zarówno takie, które wymagają internetu, jak i te offline. W grach bez sieci wspomnieliśmy między innymi program 4Winds Mahjong firmy Lagarto. Od połowy 2011 roku jest dostępna wersja 2.10, w której można znaleźć parę ciekawych rzeczy i zmian na lepsze. Najnowsza wersja to 2.10q, udostępniona dnia 1 marca 2012. Autorzy mieli trochę roboty z poprawianiem niektórych błędów 🙂 Dokładne zmiany w wersjach można prześledzić na stronie gry.

Przypomnę, że zaletą programu jest duży wybór odmian (ok. 20), możliwość modyfikacji niektórych reguł, a także – co wygodne dla początkujących graczy – możliwość porządkowania kamieni w ręce po swojemu.

Okienko z odmianami. Szperając w ustawieniach można także co nieco zmodyfikować i zapisać jako "swoje zasady".

Narzekaliśmy jednak (nie tylko zresztą my 😉 ) na dziwny interfejs. Wpływało to negatywnie na komfort gry, zwłaszcza jeśli ktoś grał w mahjonga „w realu”.

Standardowy widok gry w poprzednich wersjach.

Trudno było znaleźć się w takim ułożeniu kamieni i innych „elementów” gry. Na szczęście autorzy wprowadzili możliwość widoku zbliżonego do tego podczas normalnej gry –  w kwadracie.

Kwadratowy układ graczy przy stole jest bardziej przyjazny dla oka 🙂

Z ciekawszych zmian można zauważyć:

  • Dodano zasady EMA Riichi – nie trzeba już wprowadzać modyfikacji, by uzyskać uradory, urakandory czy czerwone piątki.
  • Dodano wspomniany, bardziej przyjazny interfejs – „kwadratowy układ stołu”.
  • Dodano nowe „skórki” do kamieni (więcej „skórek” skanowanych, np. japońskie).
  • Można zmodyfikować grę tak, by możliwa była odmiana Washizu (z przezroczystymi kamieniami).

Washizu Mahjong. Mur pokazany raczej "symbolicznie", bo w tej odmianie muru się przecież nie buduje 🙂

Zrzut całości ekranu z oknami z dodatkowymi informacjami.

Życzymy przyjemnej gry 🙂

1 komentarz do “Ciekawostki w update 4winds mahjong :)

  1. Z tego, co się orientuję (niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę), większość programów do mahjonga nie dopuszcza „nielegalnych” zagrań, np. furitena czy błędnych deklaracji, i gdy jest możliwość meldunku układu – podpowiada.
    4winds tego nie robi 🙂 Nalicza bezlitośnie kary za błędy i inne potknięcia 😛 Można to oczywiście wyłączyć, gdy człowiek dopiero uczy się grać. I oczywiście przestawianie kamieni w ręce… czasami gdy się nie poprzestawia, to się nie zobaczy innych możliwości – w 4winds można (przy zaznaczeniu odpowiedniej opcji w Preferences) przestawiać kamienie jak się tylko żywnie podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.