Materiały, książki, źródła…

Oto nasze podstawowe materiały, książki i strony internetowe, z których korzystamy. Można je z powodzeniem polecić jako bazową literaturę dla kogoś, kto chce „pobawić się” grą w mahjonga. Nam one pomogły 🙂

KSIĄŻKI

1. David Pritchard. Mahjong.

Książka Davida Pritcharda to pozycja opisująca tradycyjne reguły mahjonga. Znajdziemy w niej ogólne zasady gry, choć widać, że autor miał styczność z brytyjską odmianą – włącza do opisu elementy tego wariantu. Jednak w dużej mierze pozostaje to odmiana chińska tradycyjna. Dość dokładnie są opisane: losowanie miejsc, wiatrów, budowa muru, układy specjalne, a także podstawowa punktacja (małe punkty, podwojenia) oraz kary. Dodano także kilka słów o strategii dla odmiany chińskiej tradycyjnej. Wspomniano również o innych odmianach m.in. MCR (chińskie turniejowe – podano 81 punktowanych kombinacji), amerykańskiej, japońskiej. Niestety, uczyniono to bardzo słabo, niejasno i zaledwie w paru zdaniach. Odmiany amerykańską i japońską przedstawiono pobieżnie i z błędami. Jeśli chcielibyśmy się nauczyć innych wariantów niż chińskie tradycyjne, to należy sięgnąć do innych źródeł. Ciekawostką jest, że w książce można znaleźć co nieco o mahjongu na komputer, z podanymi konkretnymi stronami internetowymi. Na końcu książki autor zamieścił kilka słów o historii gry.
Wydanie z roku 2010. Pierwsze wydanie 2001.

2. Jelte Rep. The Great Mahjong Book.

Ta książka to dobry przewodnik po mahjongu. W miarę dokładnie mamy tu opisane przygotowanie do gry, podstawowe zasady i sprzęt. Znajdziemy opracowanych wiele odmian: chińska (turniejowa, tradycyjna, nowoczesna – Hongkong), amerykańska (3 warianty), japońska (tradycyjna i riichi), tajwańska (trochę skrótowo); a także dodatkowo modyfikacje: brytyjska, holenderska, francuska, niemiecka i włoska. Podano także propozycje innych modyfikacji czy „zasad domowych”. Bardzo dobra książka do podstawowych odmian gry.
Pierwsze wydanie 1940. Obecne 2007.

3. Amy Lo. The Book of Mahjong. An illustrated guide.

Doskonałe uzupełnienie poprzedniej pozycji. Skupiono się na 2 wariantach chińskich „tradycyjnych” – styl kantoński – prostszy (coś w stylu Hongkong) i szanghajski (trudniejszy). Opisano także styl tajwański i grę na 12 kamieni w ręce. Przedstawiono dokładnie przygotowanie do gry oraz sprzęt. Omówiono także podstawowe zasady strategii i etykiety. Wydanie z 2001 roku.

Wyżej wymienione książki są w języku angielskim, ale możliwe (są lub przynajmniej były) do nabycia w Polsce. Mała wskazówka gdzie można zakupić – została ujęte na jednym z wyżej zamieszczonych zdjęć. Nie piszę więcej, by nie robić niepotrzebnej reklamy 🙂

4. Encyklopedia Gry Świata według Lecha i Wojciecha Pijanowskich

Pozycja w języku polskim. O mahjongu niewiele tutaj wyczytamy, choć tekst wprowadzający do tej gry jest zachęcający i dodaje smaczku. Na paru stronach znajdziemy zaledwie krótki opis tradycyjnej odmiany chińskiej. Przedstawione zostały przygotowanie do gry, parę uwag o rozgrywce i ogólna punktacja.

ZASOBY INTERNETOWE

Oprócz tradycyjnych papierowych pozycji książkowych, ważne mahjongowe źródło wiedzy stanowi internet. W ciągle zmieniającej się wirtualnej rzeczywistości przybywa na szczęście stron i materiałów godnych zauważenia i wykorzystania 🙂 Nasze podstawowe źródła to:

1. Wikipedia Hasło Mahjong – warto zajrzeć w materiały zarówno po polsku jak i po angielsku. W angielskiej wersji hasła znajdziemy więcej informacji na temat gry, pochodzenia, obecnego rozwoju gry, używanego sprzętu, odmian, niektórych reguł stosowanych w różnych wariantach. W polskiej mamy już nieco mniej informacji. W języku polskim opisana została tylko odmiana chińska tradycyjna z domieszkami brytyjskich zasad, a także coś na temat wróżenia z kamieni do mahjonga 🙂

2. Wikidot – Mahjong wiki

Strona mahjong.wikidot.com – znajdziemy tu skrótowo opisane różne style i odmiany mahjonga, wraz z losowaniem miejsc i przygotowaniem do gry. Aby łatwiej się szukało, stronę podzielono na podstrony:

  • ogólne info
  • rozgrywka
  • punktacja
  • kary i błędy
  • źródła

Opisane odmiany: American, Chinese Classical, Chinese Official, Hong Kong Old Style, Hong Kong New Style, Japanese Classical, Japanese Modern, Malaysian, Riichi Competition Rules,Korean, Taiwanese, Three Player, World Mahjong Federation (WMPA), World Series Of Mahjong  (Zung Jung).

3. European Mahjong Association (EMA)

Oficjalna organizacja mahjonga w Europie. Zamieszczono tu zasady japońskie (Riichi) i chińskie turniejowe (MCR), stosowane na turniejach europejskich. Zasady Riichi dostępne są także po polsku 🙂 Znajdziemy także informacje o turniejach i graczach z różnych stron świata. Strona w języku angielskim.

4. Polska Liga Mahjonga (PLM)

Oficjalne „polskie ciało” mahjongowe. Stowarzyszenie zostało założone przez graczy z Koła Gier Japońskich Uniwersytetu Warszawskiego „Yorozu” i Koła Gier Japońskich Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Serwis poświęcony głównie odmianie Riichi. Zawiera zestawienia Yaku, punktację, parę ciekawych artykułów, forum oraz linki do klubów gier japońskich działających w Warszawie.

Inne, uzupełniające materiały można znaleźć w naszych linkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.