Na zakupy?

Zakup pożądanego i porządnego zestawu do gry w mahjonga może stanowić mały problem. Choć daje się zauważyć jakieś poruszenie na rynku gier planszowych, karcianych, imprezowych czy łamigłówek, niektóre „starsze” gry nie mogą się doczekać dostępnych dobrych wydań w naszym kraju. Jedną z takich gier jest właśnie Mahjong. Na szczęście dzisiaj, gdy możemy dokonać zakupu praktycznie na całym świecie, dostępność tej gry wzrasta.

Co, gdzie, jak?

Nie jest naszym zamiarem reklamowanie czy krytykowanie jakichś konkretnych producentów, zestawów czy sklepów. W tym wpisie spróbujemy przedstawić tylko możliwości zakupu zestawu w kraju i za granicą, a w osobnym postaramy się opisać cechy, zarówno te dobre jak i złe, zestawów, które nabyliśmy, z którymi mieliśmy styczność czy to w czasie gry, czy zaledwie przez możliwość obejrzenia czy wzięcia do ręki.

Tutaj znajdziesz opisane przez nas widziane lub ograne zestawy.

W niektórych polskich sklepach internetowych – można tu wymienić np.: rebel.pl, planszomania.pl, gryplanszowe.pl, sklep.gildia.pl – jest możliwość nabycia mahjonga. Jest to najczęściej wyrób firmy Grapet.

Sporadycznie pojawiły się zestawy innych producentów, ale figurują już jako „niedostępne”.

Mamy też sklepy, np. e-go.pl czy skarbychin.pl, które proponują zestawy do mahjonga wyprodukowane za granicą, najczęściej produkcji chińskiej.

Cena

Ceny jak i wykonanie jest różne: od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset. Cena kształtuje się w zależności od materiału wykonania, wielkości kamieni, czy odmiany gry.

Materiał

Zestawy wykonane z np. plastiku będą raczej tańsze; zestawy z materiałów naturalnych (kość, bambus) będą miały ceny wyższe.

Wielkość kamieni

Zestawy małych kamieni (podróżne) będą raczej tańsze od zestawów większych kamieni.

Odmiana

Odmiany, jak już wcześniej wspomniano, różnią się zawartością kamieni bonusowych. Im więcej kamieni – tym wyższa cena. Najwięcej zapłacimy za zestaw do mahjonga amerykańskiego, nieco mniej do odmiany chińskiej, czy japońskiej. Cena zestawu japońskiego może być też niższa ze względu na wielkość kamieni – są mniejsze niż w odmianie chińskiej.

Jeśli chce się kupić zestaw do gry odpowiedniej dla odmiany wielkości i w dobrym wykonaniu, niestety należy poczekać, aż oferta polskich sklepów internetowych jeszcze się  rozszerzy, choć  można nabyć już kilka ciekawych egzemplarzy. Mahjong nie jest na tyle popularną grą w Polsce, by różnorodność zestawów  dostępnych na naszym rynku powalała… Ze znanych nam innych możliwości, dobrą alternatywą jest dokonać zakupu za granicą, najlepiej w Europie zachodniej lub Japonii. Podajemy te dwie możliwości, bo mimo szerokiej oferty sklepów w Stanach Zjednoczonych, przeszkodą mogą być wysokie koszty przesyłki, sięgające nawet 150% wartości, podczas gdy w Japonii będzie to ok. 50% wartości (w zależności od wagi), a w Europie jeszcze mniej.

Wielka szkoda, że w Polsce nie ma jeszcze dostępnych w ofercie akcesoriów do gry – podstawki, dodatkowe kamienie, maty, żetony, liczmany. Trzeba ratować się „własną produkcją”, lub dokonywać zakupów za granicą.

Przykładowa lista sklepów z możliwością nabycia mahjonga:

Sklepy polskie

Sklepy zagraniczne

 1. Mam pytanie, chciałabym zakupić sobie jakiś zestaw na dobry początek, nigdy nie grałam w Mahjonga, ale zaczyna mnie korcić by spróbować swoich sił. Który lepiej zestaw kupić chiński czy japoński typ? Czy wybierając japoński będę w stanie grać w chińską odmianę albo inną? I odwrotnie. Nie znam się na tym kompletnie dlatego pytam. Widzę na zdjęciu różnice, stąd moje pytanie. Pozdrawiam serdecznie.

  • Cześć.

   Co do wyboru, to moim zdaniem kwesta gustu. Chińskie są większe, japońskie ciut mniejsze.

   Zgodnie z zasadami turniejowymi, takimi jakie sa na turniejach w Polsce EMA Richii, da sie grac oboma zestawami, bo nie wykorzystuje sie czerwonych piątek.

   W turniejowych chińskich zasadach *chyba* tez nie wykorzystuje kamieni bonusowych (kwiatów i por roku), także japońskim zestawem też można na chińskich zasadach grać.

   W Polsce bardziej popularne sa zasady Richii, tak, ze jak nie masz własnych preferencji, bierz japonski, łatwiej będzie sprzedać w razie zmiany zdania 😉 to żart raczej, bo na każdego beda chętni. Np. Ja wolę większe – chińskie.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.