Rodzaje zestawów mahjonga cz. 1

Kamienie z różnych zestawów

Gdy mahjong zainteresuje człowieka, wypada kupić zestaw do gry – jest to dość naturalne 🙂 Niestety, sprzedawcy internetowi bardzo rzadko dobrze opisują zestawy, które mają w ofercie. Może to być powodem, że kupimy zestaw do gry na zasadach innych, niż znamy czy lubimy.  

Sprzedawane zestawy różnią się zawartością kamieni bonusowych, wielkościami kamieni, rodzajem użytego materiału, „dodatkowymi” oznaczeniami kamieni, sprzętem dodatkowym (np. liczmanami), kolorami…  Opiszę tutaj różnice w zawartości kamieni bonusowych przeznaczonych do różnych odmian gry.

Na szczęście różnice w zestawach są niewielkie, 136 podstawowych kamieni jest takie same we wszystkich kompletach, choć mogą różnie wyglądać. Owe podstawowe 136 kamieni umożliwia nam grę na kilku różnych wersjach zasadach.

Zestawy amerykańskie – Jokery

jokery

Przykładowe Jokery

Jeżeli widzimy zestaw z Jokerami, to możemy mieć pewność, że jest to zestaw do gry w amerykańską wersję. Znajdziemy tam też Pory Roku i Kwiaty, co umożliwia bezproblemową grę na wielu rożnych zasadach (np. chińskich), po odrzuceniu Jokerów. Zazwyczaj w takich zestawach mamy 10 Jokerów i 16 kamieni Pór Roku i Kwiatów (w sumie 26 kamieni bonusowych).

Przykład kompletu kamieni do odmiany amerykańskiej – kamienie podstawowe, 10 jokerów, 8 kwiatów, 8 pór roku

Zestawy japońskie – Czerwone Piątki

Akadora - Czerwone Piątki

Przykładowe Czerwone Piątki

Zestawy do japońskich odmian mahjonga zawierają Czerwone Piątki (akadora). Mogą one brać udział w grze i może być ich różna liczba (w grze często 3). W zestawach najczęściej mamy 4 Czerwone Piątki i 4 Pory Roku. Obecność Pór Roku jest zastanawiająca, ponieważ te kamienie nie są używane w japońskich wersjach*. Może producenci próbują robić zestawy uniwersalne… Trudno powiedzieć. Jeżeli ktoś potrzebuje zestawu do gry tylko do japońskiej odmiany, może poszukać takiego, który zawiera 8 czerwonych piątek i nie ma Pór Roku, bo może mieć ochotę zagrać z np. 6 akadora. 😉

Przykład kompletu kamieni do odmiany japońskiej – kamienie podstawowe, 4 czerwone piątki, 4 pory roku

Zestawy chińskie (lub hongkong)

Przykładowe Kwiaty i Pory Roku

Przykładowe Kwiaty i Pory Roku

Jeżeli zestaw nie zawiera Jokerów ani czerwonych piątek, to zapewne jest to zestaw do gry na zasadach chińskich. Znajdziemy w nim najprawdopodobniej 4 Pory Roku i 4 Kwiaty, które mogą brać udział w grze – to już zależy od rozgrywanych zasad, a często po prostu od ustalenia graczy.

Przykład kompletu kamieni do odmiany chińskiej – kamienie podstawowe, 4 kwiaty, 4 pory roku

Takie same zestawy wykorzystywane są do gry na zasadach Hongkong i kilku innych mniej popularnych, które zazwyczaj nie potrzebują żadnych dodatkowych specyficznych kamieni.

Tabela wykorzystania kamieni bonusowych

Poniżej zestawiłem możliwości wykorzystywania kamieni bonusowych w najpopularniejszych odmianach mahjonga.


Kwiaty Pory Roku Jokery Czerwone piątki
Chiński, Hongkong opcja opcja nie nie
Japoński nie* nie* nie opcja
Amerykański tak tak tak nie

* – Teoretycznie niektóre zasady dopuszczają te kamienie, jednak nie spotyka się ich w praktyce, o czym było można przeczytać na nieistniejącym forum PLM 🙁 .

Koniec?

W tym miejscu kończy się główny temat tego wpisu, w kolejnych postaramy się opisać na przykładach pozostałe różnice między zestawami, tj. wielkość, rodzaj materiału. Po prostu zrobimy porównanie kilku zestawów, którymi mieliśmy okazję grać. Poniżej jedynie krótkie wstępy do tematu 😉

„Zachodnie” oznaczenia kamieni

Kamienie z łacińskimi/arabskimi oznaczeniami

Przykładowe kamienie z „zachodnimi” oznaczeniami 

Kamienie bez zachodnich oznaczeń

Kamienie bez „zachodnich” oznaczeń

Wiele spośród sprzedawanych na Zachodzie zestawów posiada dodatkowe oznaczenia w postaci cyfr arabskich i liter łacińskich. Jest to wielkim ułatwieniem podczas nauki gry, ponieważ nie musimy od razu na początku uczyć się kanji. Jednak przez wielu graczy (w tym mnie) takie zestawy uznawane są za brzydsze. My, na naszej stronie, większość ilustracji mamy z kamieniami „znaczonymi”. Ma to ułatwić poznawanie zasad mahjonga początkującym, by skupiać się na zasadach, a nie na rozpoznawaniu kamieni. Kupując zestaw, musimy zdecydować, jaki nam bardziej odpowiada. Ze swojej strony zapewniam, że nauczenie się tych najtrudniejszych znaków nie jest wcale takie trudne, jeżeli na początku ma się ściągę, czy wymyśli się jakieś powiązania wyglądu kanji z rzeczywistością.

Wielkości kamieni

Porównanie wielkości kamieni

Przykładowe różnice wielkości kamieni

Rozmiar kamieni w zestawach jest najróżniejszy. Wielkość jest po części zależna od wersji gry. Gdy kupujemy zestaw, powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić rozmiar podany przez producenta, ponieważ zdjęcia w sklepach internetowych często są tak robione, żeby kamienie wydawały się większe, a zarazem atrakcyjniejsze.

Rodzaj materiału

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje materiału, użytego do wyrobu kamieni.

Kamienie kościsto bambusowe

Gra na zestawie z kości i bambusa – ten zestaw pozostawia wiele do życzenia

Tradycyjne kamienie zrobione z bambusa i kości połączonych ze sobą. O wykonaniu i produkcji można by napisać cały artykuł…  ale tutaj tego nie zrobię. Zaznaczę jedynie, że nie polecam najtańszych zestawów z takich materiałów, bo słabo sprawdzają się w grze, a i wygląd pozostawia wiele do życzenia.

Drugim rodzajem są zestawy z tworzyw sztucznych. Właśnie takie bym polecił początkującym. Kamienie z plastiku są wytrzymałe i wygodne w utrzymaniu (myciu). Oczywiście plastik plastikowi nierówny. Producenci stosują różne tworzywa, raz lepsze, raz gorsze. Może to być temat na osobny wpis. Warto też pamiętać, by nie grać na „gołym stole”, ale na jakimś materiale – użyć maty, sukna, czy obrusu. W przeciwnym razie kamienie łatwo się pobrudzą, czy nawet porysują. Nie dość, że będzie to źle wyglądało, ale będzie podpowiadało graczom, jakie kamienie ma przeciwnik w ręce 😉

Koniec

Dostępne w sprzedaży zestawy do mahjonga są bardzo różne. Zawierają różne kamienie bonusowe, są różnych wielkości, kolorów, wykonane są z różnych materiałów, mają różne oznaczenia… O tym wszystkim trzeba pamiętać i wiedzieć, na co się decydujemy. Powyżej opisałem w zasadzie tylko różnice w zawartości kamieni dodatkowych.

Żeby nie przegapić kolejnych wpisów, w których rozwiniemy temat dostępnego sprzętu do mahjonga, zapraszam do zasubskrybowania wpisów z naszego bloga. Formularz subskrypcji znajduje się w u góry prawego panelu strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.