Online
Mając dostęp do internetu możemy z powodzeniem korzystać z usług różnych serwisów do gry w mahjonga. Udostępniają nam one nie tylko różne treningi, szkółki czy „tutoriale”, ale pozwalają nam grać z ludźmi z całego świata. Zdecydowanie poprawia się „grywalność” i w większości przypadków grafika. Jest także możliwość grania „dla zabawy” lub na pieniądze – do wyboru 🙂 Oto kilka serwisów, które udało nam się znaleźć:
Mahjong Time
Strona: http://mahjongtime.com/
Serwis ten posiada chyba najwięcej odmian (Hongkong, MCR, Amerykański, Riichi, Europejski, Tajwański). Trochę dziwny interfejs narzuca pewne zachowania (co jest pomocne u początkujących, a nieco denerwujące dla znających już zasady) – kwestia przyzwyczajenia. Jest możliwość skorzystania ze „szkółki” do poszczególnych odmian i rozegrać treningową partyjkę z komputerem. Część opcji można ustawić przy zakładaniu gry (np. wysokość zakładu: wirtualnego lub rzeczywistych pieniędzy). Dostęp darmowy – ograniczone możliwości (np. nie można zakładać swoich gier ani modyfikować opcji); po opłaceniu – pełny.
Odmiany: Hongkong, MCR (chińska turniejowa), amerykańska, Riichi, europejska (podobna do chińskiej tradycyjnej), tajwańska.
Cena (członkostwo) : ok. 5$ za miesiąc; ok. 50$ za rok (premium) – najtańsze.
Mahjong Club
Strona: http://www.mahjongclub.com/
Można zagrać zupełnie za darmo z ludźmi z całego świata – wystarczy mieć tylko konto na Facebooku. Nie musimy się martwić o brakujących graczy, ponieważ aplikacja automatycznie wypełnia brakujące miejsca komputerowymi graczami, gdy prawdziwych akurat nam brakuje. Dostępna jest jedna odmiana – Hongkong. Jest dostępna instrukcja po angielsku. Ilość pokoi do gry jest naprawdę spora, a zawsze możemy stworzyć swój własny: publiczny, bądź prywatny. Wedle naszych upodobań możemy zmienić poniekąd zasady: wielkość zakładu (Fan), liczbę rund, czy limit czasu do namysłu. W grze dostępny jest także ranking zawodników, więc możemy sprawdzić z kim najlepiej powinniśmy się zmierzyć. Graficznie Mahjong Club nie powala może na kolana, ale nie powinniśmy narzekać na coś co dostajemy za darmo.
Odmiany: Hongkong.
Cena (członkostwo): ?
opis: Michał Węgrzyn
Tenhou
Strona: http://tenhou.net/
Serwis całkowicie po japońsku. Więcej o logowaniu i grze można się dowiedzieć ze strony Polskiej Ligi Mahjonga: http://mahjong.waw.pl/index.php/internet
Odmiany: Riichi.
Cena (członkostwo): dostęp darmowy ograniczony; pełny: ok. 500¥ za miesiąc
Ron 2
Strona: http://www.ron2.jp
Serwis całkowicie po japońsku. Na stronie forum Reachmahjong można znaleźć informacje (po angielsku) o logowaniu i graniu na tym serwisie.
Odmiany: Riichi.
Cena (członkostwo): dostęp darmowy (ograniczony); pełny: 525¥ za miesiąc (najtańszy)
Niżej wymienione aplikacje mają ten sam „silnik” gry (mahjong logic). Przeglądając ich strony można powiedzieć, że gra się na nich tak samo. Mogą się różnić najwyżej kolorystyką i występowaniem odmian. Wymagana jest dokładna rejestracja, ponieważ istnieje tutaj możliwość gry na pieniądze. Można grać oczywiście „dla zabawy”, ale w grach na pieniądze znajdziemy więcej chętnych graczy :>
Dragon Kong
Strona: http://www.dragonkong.com/
Bardzo przyjemny program do gry. Grafika przyjazna dla oka, a interfejs dość łatwy do obsługi. Jak to zwykle bywa, do pewnych rzeczy trzeba się przyzwyczaić i uważać np. na wyznaczony czas do podjęcia decyzji o wyrzuceniu kamienia. Gdy istnieje możliwość utworzenia/zgłoszenia układu, komputer pokazuje stosowny komunikat. Można skorzystać z „treningów” i poćwiczyć rozgrywkę z komputerem.
Odmiany: Riichi, MCR (chińskie turniejowe), Hongkong i Classic (czyli coś w stylu chińskich tradycyjnych – tutaj nieco inaczej przeprowadzane jest rozliczenie między graczami „przegranymi” niż mamy to opisane u nas).
Cena (członkostwo): dostęp darmowy. Gra na pieniądze: minimum deposit $10; maximum deposit $2000
Emahjong
Strona: http://www.emahjong.net
Ten sam silnik gry, co w Dragon Kong. Podobny wygląd i obsługa programu. Odmiany: Riichi, Classic (podobne do chińskiego tradycyjnego), International (czyli MCR – chińskie turniejowe) i Hongkong – czyli takie same jak w Dragonkong.
Cena (członkostwo): ?
Mahjong Express
Strona: http://www.mahjongexpress.com/
Ten sam silnik gry, co w Dragon Kong. Podobny wygląd i obsługa programu.
Odmiany: Riichi, Classic (podobne do chińskiego tradycyjnego), International (czyli MCR – chińskie turniejowe) i Hongkong – czyli takie same jak w Dragonkong.
Cena (członkostwo): ?
Hero Mahjong
Strona: http://www.heromahjong.com/
Ten sam silnik gry, co w Dragon Kong. Podobny wygląd i obsługa programu.
Odmiany: tylko Hongkong.
Cena (członkostwo): ?
Mahjong
Strona: http://www.nmjl.org/software/home.html
Strona Amerykańskiej Ligii Mahjonga. Konieczność rejestracji i wniesienia stosownej opłaty nie pozwoliły na sprawdzenie tego programu.
Odmiany: zapewne amerykańska 🙂
Cena (członkostwo): 40$ za rok.
Do poćwiczenia
W sieci możemy znaleźć również małe aplikacje flashowe do gry tylko z komputerem. Doskonale nadają się one do poćwiczenia, gdy nie chcemy „odpalać” całych serwisów czy instalować jakichś programów.
Flash mahjong riichi
Strona: http://www.gamedesign.jp/flash/mahjong/mahjong_e.html
Dobry, mały programik. Grafika bardzo ładna. Jest możliwość ustawienia prędkości rozgrywki. Zasady obowiązujące w grze to Riichi. Nie można modyfikować zasad. Na ekranie nie zobaczymy wszystkich kamieni wraz z murem. Pokazana jest tylko nasza ręka, fragment Martwego Muru z wyznacznikiem Dory i zakryte ręce innych. Całość gry to 10 hanchanów. Pod koniec każdej rozgrywki przedstawiane jest ładne podliczanie punktów. Dla początkujących komputer wydaje się być dość wymagający i często wygrywa. Program jest w wersji angielskiej (podany wyżej link), a także w japońskiej.
Flash bamboo mahjong
Strona: http://www.gamedesign.jp/flash/bamboo/bamboo.html
Jest to odmiana Riichi dla 2 graczy. Gra się tylko jedną rodziną kamieni – bambusami. Poza tym wszystko odbywa się na zasadach Riichi, z małymi (oczywistymi) różnicami – np. nie ma Martwego Muru (bardzo mała liczba kamieni) i wyznacznika Dory (wygrane i tak w sumie są Yakumanami). Brak jest możliwości modyfikowania zasad. Na ekranie zobaczymy naszą rękę, mur ułożony z reszty kamieni i zakrytą ręka przeciwnika. Należy uważać na kary! Komputer bezwzględnie je nalicza 🙂 Grafika ładna. Program jest w wersji japońskiej, co dla nie znających tego języka może stanowić problem.
Oczywiście programów i serwisów do gry w mahjonga jest więcej. Nie uwzględniliśmy chociażby tych na różne konsole, ponieważ nie mieliśmy możliwości ich poznania. A może Ty znasz jakieś inne programy czy serwisy lub wiesz coś więcej na temat przedstawionych aplikacji? Wstaw komentarz albo napisz do nas maila. Rozszerzymy wtedy nasze opisy 🙂
Polska Liga Mahjonga podała na swojej stronie na Facebooku, że został uruchomiony kolejny serwis do gry online: http://www.joyjan.net . Na razie jest on w fazie testów, nie wszystkie opcje są dostępne. Serwis jest w języku angielskim, co jest znacznym ułatwieniem dla osób, które nie znają japońskiego.