Nie ma jasno określonego zbioru zasad zachowania podczas gry w Mahjonga. Część zwyczajów jasno wynika z przyjętych reguł odmiany, inne należy ustalić.
Z ogólnych dobrych zwyczajów stosowanych podczas gry można wymienić następujące:
- gdy skończysz budowę swojej ściany Muru, można pomóc innym budować ich ściany. Uważać jednak należy, bo może to być odebrane jako próba ustawienia kamieni w Murze „pod siebie”.
- nie należy podglądać kamieni podczas rozdzielania ich innym graczom.
- nie należy komentować sposobu gry innych graczy.
- nie należy ujawniać informacji o kamieniach w swojej ręce i przyjętej strategii pozostałym graczom.
- nie można pytać o kamienie i strategię innych graczy.
- staraj się grać szybko, dynamicznie.
Oznaczanie zameldowanych układów
Oznaczanie zameldowanych układów jest zależne od rozgrywanej odmiany. Można układ wyłożyć nie wskazując, od którego gracza był wzięty kamień.
W większości odmian jednak używany jest sposób, w którym wskazuje się gracza, od którego była wzięta zrzutka. Obraca się poziomo
- lewy kamień, gdy zrzutka była wzięta od gracza siedzącego z naszej lewej strony (w przypadku Chow wykłada się obrócony wzięty kamień , nawet gdy nie są one ułożone po kolei)
- środkowy – gdy była wzięta od gracza siedzącego naprzeciw
- prawy – gdy była wzięta od gracza z naszej prawej strony
Deklarowanie zrzutek
Można ustalić na początku gry, czy jest obowiązkowe słowne określenie wyrzucanego kamienia. Przy obowiązku głośnego nazywania wyrzucanych kamieni, można nałożyć karę za błędnie nazwaną zrzutkę.
Meldowanie układów
Wyraźne i głośne określenie meldowanego układu jest zawsze obowiązkowe.
Deklarowanie polowania
Wyraźna deklaracja czekania na ostatni kamień potrzebny do wygranej w części odmian jest określona, a w innych jest kwestią ustalenia. Na przykład w japońskiej wersji w zasadzie ona nie występuje (oprócz deklaracji Riichi – ale o tym w odpowiednim dziale), przez co gracze muszą grać bardziej uważnie.
Porządek na stole
Większość odmian, tak turniejowych jak i towarzyskich, preferuje jednak porządek na stole. Zrzutki kładzie się wewnątrz Muru. Każdy graczy układa swoje martwe kamienie w kilku rzędach, najczęściej po sześć kamieni w szeregu.
W odmianie chińskiej tradycyjnej jest to do ustalenia – można wykładać zrzutki także w sposób nieuporządkowany.
Dynamika rozgrywki
Zasady turniejowe charakteryzują się tym, że gra toczy się zgodnie z ustalonymi procedurami, szybko, bez zbędnych ceregieli. Jest określony czas na wyrzucenie kamienia, zebranie zrzutki, czy zameldowanie układu. W grze towarzyskiej nie trzeba określać czasu na poszczególne czynności, ale gra powinna toczyć się dość szybko, bez zbędnego marudzenia.
Zgłoszenie wygranej – obowiązkowe podwojenia lub Fan
Większość odmian stawia dodatkowe wymagania co do legalności – wartości ręki. Aby mieć możliwość zgłoszenia wygranej, można postawić warunek posiadania przynajmniej, przykładowo, jednego podwojenia czy jednego Fan. W przypadku takiego warunku, gracz posiadający w swojej ręce cztery układy i parę (teoretyczny Mahjong), lecz żaden z układów lub całość ręki, bądź sposób wygranej nie dają mu podwojenia czy Fan – nie ma możliwości zgłoszenia prawidłowej wygranej. Musi albo „przerobić” rękę na „wartościową”, albo liczyć na remis (grę nierozegraną).
Oszustwa
Można się także spotkać z sytuacją, gdy niektórzy gracze próbują sobie niekiedy pomóc w uzyskaniu wygranej, stosując nie do końca uczciwe praktyki. Nie są one oczywiście dopuszczalne w normalnej, prawidłowej rozgrywce. Oto kilka przykładów:
- gdy inni nie patrzą na stół, podmienia się niewygodne kamienie na przydatne z martwych kamieni;
- przypadkowe ujawnianie kamieni w murze, by potem móc podmienić lub wiedzieć, co przeciwnik ma w ręce;
- podmienianie kamieni podczas brania z muru w czasie swojej kolejki, ukrywając wymieniany kamień w dłoni;
- podmiana kamieni przy pozornym wyrównywaniu muru;
- przypadkowe ujawnianie kamieni w ręce – by na przykład wymusić zmianę strategii przeciwnika.
O innych, dodatkowych zwyczajach mahjongowych możesz dowiedzieć się z tekstu:
Maniery przy Mahjongu, czyli etykiety ciąg dalszy.