Madżong – inne spotykane pisownie: mahjong, mah jong, mahjongg; chin. trad. 麻將, chin. upr. 麻将, pinyin: májiàng; kant. 麻雀, jyutping: maa4 zoek3; jap. mājan 麻雀) (wikipedia)
Początki Mahjonga, jak i również wielu innych gier orientalnych, nie są dokładnie znane. Legendy mówią, że w Mahjonga grano już w Arce Noego podczas potopu, jeszcze inni wiążą tę grę z Konfucjuszem. Jest to gra prawdopodobnie wywodząca się z Chin. Choć jej dzisiejsza „wersja” ukształtowała się na przełomie XIX i XX wieku, to jej korzenie na pewno sięgają głębiej w przeszłość i czerpią z dawnych hazardowych gier takich jak kości, domino, różnego rodzaju płytki, kamienie czy karty.
Mahjong jest grą dla czterech graczy. Używa się w niej specjalnego zestawu kamieni. Ich liczba uzależniona jest od rozgrywanej wersji. Najczęściej jest to zestaw od 136 do 144 kamieni, choć można spotkać bardziej rozbudowane komplety.
Spróbujemy przybliżyć sposób gry i niektóre jej warianty, w miarę prosto i dokładnie je opisując i ilustrując. Zdajemy sobie sprawę, że czasem możemy wszystko bardziej zagmatwać niż wyjaśnić 🙂
Z naszego doświadczenia – najlepiej uczyć się gry w Mahjonga nie tylko czytając kilka razy instrukcję, usiłując ją zrozumieć, ale trzeba próbować w nią od razu grać. Na początku zasady wydają się przerażające i skomplikowane, ale wtedy warto wziąć „ściągi”, instrukcje, książki, wstrzymując niekiedy przebieg gry. W miarę możliwości, rozpracowujmy grę, mając między sobą osobę, która choć trochę zna zasady. Wtedy samo tłumaczenie jak i gra stają się prostsze 🙂 Dobrze też obejrzeć przykładowe filmiki z rozgrywkami, specjalnie w tym celu udostępniliśmy kilka na YouTube.
Warto przeczytać: Od czego zacząć naukę gry w Mahjonga.
Źródła
Przy opracowaniu niniejszej strony korzystaliśmy z książek:
- Pritchard David. Mahjong Teach yourself. 2010.
- Rep Jelte. The Great Mahjong Book. History, lore and play. 2007.
oraz zasobów internetowych, które można znaleźć w linkach.
« Poprzednia – Strona główna |
Nie wiem gdzie, to może tutaj zapytam. 😉
Jak nazywają się kamienie wiatrów? Słyszałem coś takiego jak „Xia”, czy to jedno z nich?
Ja też bym chciał wiedzieć xdddddddddd.
Hmm. Jak się nazywają to zależy od języka 😉 W Chinach po chińsku (tzn. w któryś z ich języków), w Japonii po japońsku, w Tajwanie, itd. 😉
Ja się z Xia chyba nie spotkałem, choć może w jakimś filmie z HK, ale trudno zapamiętać (mi przynajmniej). Jedyne dalekowschodnie nazwy wiatrów jakie czytałem to japońskie: ESWN: ton 東, nan 南, shā 西, pei 北.
Wreszcie ktoś rzeczowo wytłumaczył na czym ta gra polega. Na wikipedii jak zwykle można znaleźć tylko bełkot, a tutaj są chociaż konkrety. Dzięki!
uwielbiam grać w wersje dostępne w internecie :o)
ale mój syn przywiózł z Chin cały zestaw w pudełku i teraz szukam jak samemu w to grać – dopiero zaczynam, bo syn wrócił z ekspedycji w poniedziałek :o))
Genialna publikacja. Zamierzam kupić tę grę i nie wiem jaką.Doradźcie pls.
Zapraszam na Facebooka do grupy Mahjong Poland, bo to chyba miejsce zrzeszające najwięcej aktywnych mahjongistow. Ja aktualnie nie jestem na czasie.
A dokładnie czego poszukujesz?