Przygotowanie

Do tej gry używa się zestawu 136 kamieni, dwóch kostek i ewentualnie liczmanów.

Każdy rozpoczyna grę z liczbą 2000 punktów. Gdy do rozliczeń używamy liczmanów,  wtedy każdy z graczy otrzymuje:

  • 2x 500 (patyki z 6 czerwonymi i 6 czarnymi kropkami)
  • 9×100(2 czerwone kropki)
  • 10×10 (8 czerwonych kropek)

Ustala się Limit punktów. Z reguły jest to 500 punktów, choć dość często można spotkać 1500.

Wschód – przy przegranej  płaci, przy zwycięstwie zyskuje podwójnie.

Można – gdy się uzgodni – zastosować zasadę Riichi (omówiona w odmianie Riichi).

Ustalenie miejsc

Ustalenie miejsc może odbyć się w skomplikowany sposób jak w odmianie chińskiej tradycyjnej, albo w prostszy – gracze mogą ustalić, kto jest jakim wiatrem lub losować odwrócone kamienie.

W grze używa się 136 kamieni – bez Czerwonych Piątek, Pór Roku czy Kwiatów.

Budowa muru

Na początku odwraca się kamienie znakami do dołu i dokładnie miesza. Po zakończeniu tej czynności, każdy z graczy buduje swoją ścianę muru, złożoną z 17 par kamieni. Następnie dosuwa się ściany do siebie tak, by tworzyły kwadrat.

Przerwanie Muru

Wschód rzuca kostkami i odlicza, poczynając od siebie, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, sumę wyrzuconych oczek. Gracz, na którym zakończyło się liczenie, odlicza na swojej ścianie liczbę par taką jak sumę wyrzuconych oczek, od prawej strony. Przesuwa nieco ostatnią odliczoną parę i robi przerwę w Murze. Na prawo od przerwy czternaście kamieni to Martwy Mur. Na Martwym Murze nie stawia się Luźnych Kamieni. Robi się małą przerwę także z drugiej strony Martwego Muru, by było wyraźnie widać gdzie się on kończy. Martwy Mur jest uzupełniany, po wzięciu z niego kamieni za Kongi.

Rozdanie kamieni

Zaczynając od lewej strony pierwotnego przerwania Muru, Wschód bierze sobie dwie pary kamieni, następnie robi to Południe, potem Zachód, na końcu Północ. Robią tak trzy razy. Za czwartym razem biorą w tej samej kolejności po jednym kamieniu, Wschód dodatkowo bierze sobie jeszcze jeden kamień. Teraz każdy w ręce mam trzynaście kamieni, a Wschód czternaście.

Można teraz zacząć rozgrywkę.

« Poprzednia – Wstęp

Dalej – Rozgrywka »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *