Mahjong chiński

Opiszemy tutaj dwie odmiany: tradycyjną i turniejową.

Tradycyjna odmiana wydaje się prostsza, ze względu na elastyczność zasad. Pozwala to oswoić się z przebiegiem rozgrywki, zwyczajami. Tolerując pewne błędy i stopniowo je eliminując, można z czasem zwiększać poziom trudności. Można pomijać kary za błędy i uchybienia lub tolerować słabo punktowane wygrane. Następnie, po obyciu się z zasadami zalecamy zwiększanie poziomu trudności, wprowadzając kary oraz wymagając uzyskania na przykład przynajmniej jednego podwojenia, by móc zgłosić wygraną.

Odmiana turniejowa to już ściśle ustalone zasady. Wiele procedur zostało uproszonych dla potrzeb sportowej rywalizacji. Liczenie punktów i rozliczenia między graczami przebiegają szybciej i sprawniej, ale też przyjęto pewne obostrzenia, w porównaniu z odmianą tradycyjną.

Losowanie Wiatrów

„Procedura” losowania wiatrów i ustalania miejsc są zależne od odmiany, w którą się gra. Niekiedy są to niezwykle rozbudowane rytuały, mające zyskać przychylność dobrych duchów, które dają szczęście grającym i czuwają nad przebiegiem gry.

Metoda współczesna

Dziś stosuje się prostsze metody ustalania miejsc i wyznaczania wiatrów. Najczęściej jest to ułożenie kamieni czterech wiatrów znakami do dołu. Każdy z graczy bierze jeden kamień.

Można też rzucać kostkami. Ten, który wyrzuci największą liczbę oczek, zostaje Wschodem, mniejszą – Południem, dalej – Zachodem, na końcu – Północą.

Można przygotować odpowiednie losy i przy ich pomocy ustalić jakie Wiatry reprezentują gracze i które miejsca zajmują przy stole.

Układ miejsc i Wiatrów

Miejsce przy stole jest uzależnione od wylosowanego Wiatru. Warto zwrócić uwagę, że układ wiatrów nie jest taki, jak powszechnie znany. Na prawo od Wschodu siedzi Południe, dalej Zachód, dalej Północ. Kierunek gry jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara.

Inne zasady losowania miejsc i wyboru Wiatrów będą opisane w poszczególnych działach.

Jak przygotować się do gry w odmianę tradycyjną?

Podstrony

« Poprzednia – Strona główna

Dalej – wersja tradycyjna »

Jeden komentarz do “Mahjong chiński

  1. Witajcie. Jak ja się cieszę, że ktoś w Polsce propaguje prawdziwy mahjong. Ja wiele lat temu zaczynałam na viwawa com. Nie znam dobrze wszystkich zasad. Na sucho trudno je zrozumieć. Niestety nie mam żadnej Możliwości gry na żywo a na fb nie udało mi się zalogować. Poza tym nie wiem czy ta strona, nie jest obecnie płatna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *