W 1998 roku Chińska Komisja Sportu opublikowała nowe zasady gry w Mahjonga, znane obecnie jako zasady chińskie oficjalne, chińskie turniejowe czy międzynarodowe turniejowe (w skrócie MCR – Mahjong Competition Rules). Komisja miała na celu wyeliminowanie z gry elementów hazardu. W założeniach nowych zasad była czysta gra, bez hazardu, bez picia, bez palenia. Chodziło o to, by Mahjong zaczął być traktowany jako narodowy sport wraz ze swoimi odpowiednimi regulacjami.
Znając podstawowe reguły innych odmian, nie powinniśmy mieć problemu z rozgrywką. Trzeba będzie się jednak przyzwyczaić do innej rzeczy. Zasady turniejowe oparte są głównie na „schematach”. Jest 81 kombinacji, opartych na zestawieniach kamieni: Honorach, Chow, Pungach, Siedmiu Parach, Rodzinach, Skrajnych, przeplatankach, rodzajach czekania i układach specjalnych (bardziej tu rozumianych jako nietypowych). Wartości punktowe uzależnione są od stopnia trudności ułożenia. Jest 12 stopni punktacji: 88, 64, 48, 32, 24, 16, 12, 8, 6, 4, 2 i 1.
Niektóre japońskie elementy także zostały włączone do zasad, np. minimalna liczba punktów potrzebna, by zgłosić wygraną, czy to, że punkty za kamienie bonusowe nie są wliczane do obowiązkowych punktów potrzebnych do zgłoszenia wygranej.
W październiku 2002 roku Chiny i Japonia zorganizowały w Tokyo pierwsze międzynarodowe zawody Mahjonga o randze światowej. Uczestniczyło w nich 100 zawodników, głównie z Japonii i Chin, ale także z Europy czy Stanów Zjednoczonych. Później zaczęto organizować inne turnieje, mniejszej rangi, stosując zasady chińskie turniejowe. Odmiana ta zaczęła zyskiwać na popularności.
Zapraszamy do zapoznania się z jej zasadami.
Przygotowanie
Rozgrywka
Zakończenie
Punktacja i rozliczenia
Przewinienia i kary
Opracowano na podstawie:
Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Mahjong)
Rep Jelte. The Great Mahjong Book. History, lore and play. 2007.
« Poprzednia – Tradycyjny |