Krótki przegląd programów do gry w Mahjonga. Część I – offline.

Niekiedy okoliczności sprawiają, że nie da się zebrać graczy do spotkania „w realu”. Można wtedy do rozgrywki zagonić komputer, czy to z wirtualnymi przeciwnikami, czy też z realną osobą po drugiej stronie łącza.

Co wybrać?

Oto krótki przegląd aplikacji, które udało nam się znaleźć w sieci, i które mogą być pomocne do rozgrywek w wirtualnym świecie.

Offline

Nie mając „przy sobie” internetu można spróbować pograć z wirtualnym przeciwnikiem bez użycia sieci, choć część z programów daje możliwość nie tylko grania ze „swoim komputerem”, ale także nawiązania połączeń w sieci i stworzenia gry z osobami po drugiej stronie łącza.

4 winds mahjong

Strona programu: http://www.4windsmj.com

Dość rozbudowana gra. Uwzględnia wiele odmian (ok. 20), a także posiada możliwość modyfikacji wielu zasad i zapisania ich jako swoje. Program daje możliwość grania w sieci, tworzenia własnych gier lub dołączania się do nich. Niestety bardzo często nie daje się nawiązać działającego połączenia (mi osobiście się nie udało). Zniechęcać może do tej aplikacji dość dziwny interfejs (krytykowany także na którymś forum mahjongowym), choć można się przyzwyczaić. Program ma wersję próbną, którą można odblokować po uiszczeniu stosownej opłaty.

Odmiany: amerykańska (klasyczna i nowoczesna), australijska, brytyjska, chińska (klasyczna, nowy styl, oficjalna, przejściowa), duńska, europejska, niemiecka, francuska, Hongkong, włoska, japońska (nowoczesna, klasyczna, przejściowa), koreańska, tajwańska, Alan’s Zung Jung, Masters Million, Wilmington 12-tiles, WMPA, dla nowicjuszy (do nauki), własne (własna modyfikacja zasad).

Cena: €30

O kolejnej wersji (2.10q) tego programu i ciekawostkach z nią związanych piszemy tutaj.

xmj

Strona programu: http://mahjong.julianbradfield.org/

Mała, darmowa aplikacja (można przekazać dobrowolne darowizny). Program zawiera jedną odmianę – chińską tradycyjną.  Przyjazny interfejs (przy niektórych rozdzielczościach widać mur, a przy włączonej animacji można zobaczyć skąd są brane kamienie). Grafika nie jest powalająca, ale da się przyjemnie pograć. Istnieje możliwość modyfikacji niektórych zasad. Zaletą programiku jest to, że można grać z innymi przez internet – nawiązanie połączeń i zakładanie gry nie stanowi dużego problemu.

Instalację i użytkowanie programu opisaliśmy we wcześniejszych wpisach: część 1. – instalacja i gra przez internet, część 2. – opcje, część 3. – układy specjalne.

Odmiany: chińska tradycyjna.

Cena: dobrowolne wpłaty.

Nine dragons

Strona programu: http://www.ninedragons.com/mahjong/features.html

Program uwzględnia jedną odmianę – Hongkong. Jest możliwość modyfikacji niektórych zasad (np. można ustawić wymaganą liczbę han do zgłoszenia wygranej lub uwzględnienie Martwego Muru). Grafika dość ładna, choć odnosi się wrażenie, że autorzy postawili bardziej na wygląd niż na możliwości programu. Można pobrać wersję próbną (m.in. mniejsza rozdzielczość). Po wykupieniu licencji można uzyskać dostęp do innych opcji programu.

Odmiany: Hongkong.

Cena: ok. €15

Prawdziwy Mahjong

Strona programu: http://www.prawdziwymahjong.pl/

Pierwsza polska wersja mahjonga na komputer. Grafika przyzwoita, dość przyjemna dla oka. Uwzględnia kilka odmian (chińska, Hongkong, japońska i Riichi), ale niestety z wieloma błędami, przez co wszystkie odmiany zdają się być takie same lub bardzo podobne. Program posiada możliwość grania przez internet z innymi. Niestety mi osobiście nie udało się nawiązać żadnego połączenia z „fizycznymi” graczami. Można oczywiście, przy braku osób po drugiej stronie łączy, grać z komputerem. Program miał być poprawiany i rozwijany. Prawdopodobnie na zapowiedziach się zakończyło. Z uwagami na temat działania programu można zapoznać się na stronie forum założonego przez producenta: http://www.akademia-umyslu.pl/blog/forum/forumdisplay.php?fid=18

Odmiany: chińska, Riichi, Japońska, Hong-kong.

Cena: ok. 30 PLN

To podobno jest odmiana Riichi, ale brakuje np. wyznacznika Dory

Best mahjong

Strona programu: http://www.mindertech.com/

Reguły obowiązujące w grze to reguły podobne do odmiany Hongkong. Istnieje możliwość modyfikacji niektórych zasad. Grafika nie jest zbyt dobrej jakości. Program teoretycznie daje możliwość grania z innymi przez internet. Jest wersja próbna gry; po opłaceniu pełna.

Odmiany: Hongkong?

Cena: 14-22$

Mimosil Mahjong

Strona programu: http://www.mimosil.com/

W aplikacji znajdziemy kilka odmian, wraz z możliwościami modyfikacji niektórych zasad. Po próbie zmian np. na odmianę japońską czy tajwańską nie doszukałem się jednak różnic w porównaniu z innymi wybieranymi odmianami. Dla początkujących może być ciekawe pokazanie losowania przerwania w murze – wyraźne odliczanie ściany i miejsca przerwania przy pomocy kropek na kamieniach 🙂 Jest wersja próbna programu na kilkanaście uruchomień; po zapłaceniu – pełna.

Odmiany: chińska, brytyjska, amerykańska, Hongkong, tajwańska, japońska (nashi-nashi), japońska (ari-ari), własna.

Cena: ok. £13

Real mahjongg

Strona programu: http://www.mahjongg.com/

Program zawiera jedną odmianę, podobną do chińskiej tradycyjnej. Przebieg rozgrywki jest bardzo wolny. Dla początkujących może to być udogodnieniem, lecz gdy już się „rozkręcimy”, niestety, nie mamy możliwości przyspieszenia przebiegu gry. Interfejs gry i jej grafika pozostawiają wiele do życzenia. Brak także możliwości modyfikacji zasad.  Wersja próbna programu, po zapłaceniu – pełna.

Odmiany: chińska tradycyjna?

Cena: ok. 30$

zrzut ekranu za: http://www.mahjongg.com/download.htm

Więcej informacji można przeczytać na stronach konkretnych aplikacji. Strony są przeważnie w języku angielskim (z wyjątkiem polskiej gry).

Z wyżej wymienionych programów godne zauważenia i polecenia są: xmj, 4winds. Najbardziej przyjazne, konkretne i dokładne, gdy chodzi o trzymanie się i rozróżnianie odmian mahjonga. Reszta w tej dziedzinie wypada słabo. Generalnie są to dość „stare” gry. Niektóre projekty zostały zarzucone i nie są już rozwijane.

W następnej części opiszemy pokrótce serwisy internetowe oferujące możliwość gry online.

Znasz jakieś inne programy? Wiesz coś więcej na temat przedstawionych aplikacji? Wstaw komentarz albo napisz do nas maila. Rozszerzymy wtedy nasze opisy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.